Miért a mérsékelt égövön születhetnek inkább a koronavírus járványok?
A SARS-CoV-2 eredetének kutatása világszerte rávilágított a vírusok természetben, számunkra sokszor láthatatlanul zajló fejlődési folyamatait célzó kutatások fontosságára. Az elmúlt két évben nagyon sok újdonság derült ki a SARS és SARS2-höz hasonló vírusok kialakulása kapcsán és mára már jobban értjük, a korábban kizárólag „denevér koronavírusoknak” gondolt kórokozók működését is. Az előadásban ismertetjük ezeket a folyamatokat és kutatócsoportunk munkája kapcsán két példát is bemutatunk a SARS vírusok kialakulására és arra, hogy a még denevérek saját vírusának tekinthető, ún. sarbecovírusok hol, miként és kiket képesek megfertőzni és ebből milyen eséllyel számíthatunk újabb világjárványra, akár Európából is.
Hozzánk is hozzák a Dengue vírust a tigrisszúnyogok: a kérdés csak az, hogy mikor?
2022-ben Európa rekord évet zárt, nem csupán a klimatikus anomáliák kapcsán, de a helyben, azaz Európában belföldön elkapott Dengue vírusos fertőzések tekintetében. Az idei év trendjei tovább súlyosbították a képet, ugyanis október végéig bezárólag Európa mediterrán régióiban 105 megbetegedést regisztráltak. A jelenség hátterében a klíma és egy bizonyos inváziós csípőszúnyog, az Ázsiai tigrisszúnyog berendezkedése áll. A kérdés adott: Magyarországon is várhatóak hasonló megbetegedések és ha igen, mikor? Az előadásban a VNL kutatási eredményein és az ismert hazai trendek alapján megvitatjuk az esélyeinket.
Létezik-e minden vírus ellen ható gyógyszer?
A COVID-19 járvány mindenki számára ismertté tette a vírusellenes szerek, ún. antivirális hatóanyagok létezését és fontosságát. Azonban kevesebben tudják, hogy ezek használata csak igen korlátozott keretek között lehetséges, sokszor egy bizonyos szer egyetlen vírusra vagy víruscsaládra alkalmazható. Így a jövő járványai elleni felkészüléshez mielőbb szükséges olyan szerek azonosítása, amelyek jóval szélesebb skálán, akár több teljesen eltérő csoportba tartozó vírus ellen is hatni. Kutatócsoportunk előadásában ehhez kapcsolódó eredményeinkről számolunk be.