Ugrás a tartalomra

INTERCEPTOR

A COVID–19 világjárvány megmutatta, hogy a globális kutatások összehangolása – az együttműködésen, valamint az adatok és szakértelem megosztásán keresztül – kulcsfontosságú a hatékony és eredményes felkészüléshez az újonnan megjelenő fertőző betegségekkel szemben, valamint elengedhetetlen a gyors reagáláshoz. Ennek ellenére továbbra is komoly kihívások akadályozzák a magas biztonsági szintű laboratóriumok (HCL-ek) közötti globális együttműködést. A HCL-ek kritikus infrastruktúrát jelentenek az olyan nagy kockázatú kórokozók elleni orvosi ellenintézkedések (pl. vakcinák és terápiák) fejlesztéséhez.

Annak érdekében, hogy betölthesse szerepét – különösen az új fertőző betegségek globális fenyegetése miatt – az ERINHA (European Research Infrastructure on Highly pathogenic Agents) partnereivel együtt javasolja, hogy globális szinten kezdeményezzen és erősítsen meg együttműködéseket a magas biztonsági szintű kutatólaboratóriumokkal (kutatási infrastruktúrákkal), a világjárványokra való felkészültség és reagálási kapacitás növelése érdekében.

Az INTERCEPTOR (INTERnational Cooperation of high containment research infrastructures: from Epidemic Preparedness TO Response) konzorcium – amely kulcsfontosságú HCL-eket tömörít Európából és a világ más részeiről – a következő területekre fókuszál: hozzáférés biztosítása HCL-ekhez, az emberi erőforrások fejlesztése (beleértve a biológiai kockázatok kezelését is), kritikus erőforrások megosztása, valamint a szabványosítás és interoperabilitás előmozdítása. A javasolt intézkedések elősegítik a korszerű, magas biztonsági szintű laboratóriumokhoz való szélesebb körű hozzáférést a szükséges biobiztonsági és bioszekuritási előírások tiszteletben tartása mellett, és támogatják egy fenntartható, globális HCL-hálózat kialakítását.

 

https://www.interceptor-project.eu 

EU