Ugrás a tartalomra

NEMZETKÖZI KÉPZÉSEN JÁRTAK NÁLUNK EURÓPA BIOBIZTONSÁGI SZAKEMBEREI

Február elején a PTE Virológiai Nemzeti Laboratórium (VNL) szervezésében valósult meg a 2025-ös év első magas biobiztonsági szintű (BSL-3/4) képzése, amelyen négy ország (Ausztria, Csehország, Spanyolország és Magyarország) szakemberei vettek részt. A világviszonylatban is különleges program célja az volt, hogy a résztvevők átfogó ismereteket szerezzenek a biobiztonságról és a biológiai kockázatok kezeléséről, miközben valós körülmények között sajátíthatták el a biztonságos laboratóriumi munkavégzés gyakorlatát. A VNL oktatási központjában képzésen részt vevő országok és szakemberek köre ezzel tovább bővült, erősítve a nemzetközi szintű tudásmegosztást és együttműködést.

A tréning kiemelt figyelmet fordított a biobiztonság különböző alkalmazási területeire, így a biológiai kockázatelemzésre és menedzsmentre. Emellett a résztvevők mélyebb betekintést nyerhettek a magas kockázatú laboratóriumi munkakörnyezet elengedhetetlen részét képező dekontaminációs és fertőtlenítési eljárásokba. A képzés során megismerkedtek a BSL-3 és BSL-4 laboratóriumok működési szabályaival, valamint az ott alkalmazott protokollokkal, amelyek biztosítják a legmagasabb szintű biztonságot és hatékonyságot.

BIO_BIZTI


A laboratóriumi munka egyik kulcseleme a megfelelő személyi védőfelszerelés használata, így a résztvevők valós körülmények között sajátíthatták el a különböző védőruházatok helyes viselését, karbantartását és azok jelentőségét a biztonságos munkavégzés szempontjából. A szituációs gyakorlatok során vészhelyzeti és incidenskezelési protokollokat is megismerhettek, amelyek segítik a szakembereket abban, hogy váratlan helyzetekben is gyorsan és hatékonyan tudjanak reagálni.
A tréning kiemelkedő eleme volt, hogy a VNL oktatója bemutatta a magas biológiai kockázatú laborok működéséhez szükséges infrastruktúrát és a különféle munkafolyamatokat. Ez lehetőséget teremtett arra, hogy a résztvevők átfogó képet kapjanak egy ilyen létesítmény fenntartható és biztonságos üzemeltetéséről.

BSL-4


A VNL által szervezett tréning nemcsak a hazai, hanem a nemzetközi biológiai biztonság területén is meghatározó képzés. A magyarországi kutatóbázis megerősödésével és a nemzetközi együttműködések bővülésével a VNL tovább növeli szerepét a biológiai kockázatkezelés és a biztonságos laboratóriumi munkavégzés globális fejlődésében.
A nemzetközi kapcsolatok mellett a képzés kiemelt jelentőséggel bír a hazai szakmai közösség számára is, hiszen ezen alkalommal a Magyar Honvédség Egészségügyi Központjának munkatársai is részt vettek rajta.
Megtiszteltetés volt Európa újonnan épülő biobiztonsági laboratóriumainak vezetőit és munkatársait képezni, valamint tapasztalatainkat megosztani. A képzés egyben főpróba is volt: a jövőben rendszeressé kívánjuk tenni, és egyben megnyitjuk a hazai PhD-képzésben részt vevő, a témában dolgozó szakemberek számára is.